TECHXTILE’DA DERECEYE GİREN GENÇ GİRİŞİMCİLER, PROJELERİNİ İZMİRLİ SANAYİCİLERE ANLATTI.

 

UTİB’in nitelikli girişim fikirlerini tekstil sektörüne kazandırmak amacıyla düzenlediği Techxtile Start-Up Challenge’ın finalistleri Egeli sanayicilerle buluştu.

 

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi (BUTEKOM) iş birliğiyle düzenlenen Techxtile Start-Up Challenge’ta dereceye giren ve ödül almaya hak kazanan girişimciler, İzmir’de Ege İhracatçı Birliği (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’nin ev sahipliğinde Sanayici-Girişimci Buluşmaları’na katıldı.

 

ENGİN: GİRİŞİMCİLİK EKOSİSTEMİNİ YAYGINLAŞTIRMAK İSTİYORUZ

 

Programın açılış konuşmasını yapan UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Tekstil ve konfeksiyon sektörleri olarak, pandemi şartlarına rağmen yıl sonunda 31 milyar dolar ihracatla birlikte 18 milyar doların üzerinde dış ticaret fazlası gerçekleştirdik. UTİB olarak da 2021 sonunda yüzde 33 artış ile 1,35 milyar dolar ihracata ulaştık. Sektörümüzde bu rakamlara ulaşmamızda hayatımızın odak noktasında bulunan Ar-Ge, inovasyon ve tasarım büyük rol oynuyor. Girişimcilerimizle sektörümüzü beslemek istiyor ve ekosistemi yaygınlaştırarak büyümeyi istiyoruz. Bu nedenle yeni girişimcileri sektöre kazandırmak amacıyla düzenlediğimiz TechXtile Start-Up Challenge’ta dereceye giren girişimcilerimizi İzmir’deki sanayicilerle buluşturarak, sektörümüzün gelişimini güçlü bir şekilde hızlandırmak istiyoruz” dedi.

 

250’DEN FAZLA PROJE İŞ BİRLİĞİNE DÖNÜŞTÜ

 

TechXtile Start-Up Challenge Program Koordinatörü Ufuk Batum da “Genç girişimcileri sektöre kazandırmayı hedefleyen, 2009 yılında yola çıktığımız ve 10 yılda 250’nin üzerinde projenin iş birliğine dönüştüğü Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğimiz 2019 yılından bu yana TechXtile Start-Up Challenge yoluna başarıyla devam ediyor. Yoğun bir eğitim ve eleme sürecini geride bırakarak dereceye giren genç girişimcilerimizin daha büyük ilerlemeler kaydedeceğine inanıyoruz” diye konuştu. Program sonunda girişimciler sunumlarını gerçekleştirerek, sanayicilere doğrudan ulaşma şansı yakaladı.

İlgili Fotoğraflar